Vi söker lärare till Norra Strandskolan!

Här är din möjlighet att få vara med från början och utveckla det entreprenöriella lärandet i en anda av positiv förstärkning och med ett uttalat lösningsfokus. Vår tanke är att entreprenörskap och kreativitet ska vara det som i hög grad kännetecknar Norra Strandskolan.

För att uppnå våra mål behöver vi fler lärare som tänker och andas entreprenörskap i alla dess former. Från företagsamhet till ”tasigförsamhet”.

Din entreprenöriella ådra sätts på prov direkt då flera av skolans institutioner ska byggas upp, framförallt till högstadiet som är under uppbyggnad.

Du måste i ditt ledarskap utstråla såväl trygghet som kreativitet; alltså kunna kombinera storheterna kontinuitet och förutsägbarhet med flexibilitet, och så klart entreprenörskap. Att du leder dina grupper/klasser på ett lågaffektivt sätt utgår vi  från.

Vi söker:

  • lärare till högstadiet med behörighet att undervisa i matematik.
  • lärare till högstadiet med behörighet att undervisa i svenska och engelska.

Tveka inte, hör av dig så berättar vi mer om oss här på Norra Strand – hur vi jobbar, mer utförligt om våra mål och hur vi tänker att vi ska nå dit.

Bosse Pettersson, rektor

tel 070-184 98 21

bo.pettersson@norrastrandskolan.se